„Szkolenie dla producentów mięsa wołowego” – Podsumowanie
1 lutego 2018 r. odbyła się kolejna edycja szkolenia dla hodowców bydła mięsnego zorganizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w Warszawie oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. W trakcie spotkania poruszono zagadnienia bardzo istotne w hodowli bydła mięsnego.
Andrzej Dolny Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu wraz z Jackiem Zarzeckim Prezesem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Jerzym Bałachowskim członkiem zarządu PZHiPBM przywitali zgromadzonych gości.
Grono słuchaczy przyciągnęło wystąpienie lek. wet. Wojciecha Wójcika „Profilaktyka weterynaryjna w chowie bydła mięsnego”, który w bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawił jak dbać o zwierzęta żeby były zdrowe. Podkreślił jak ważna jest czystość w pomieszczeniach dla zwierząt. Bardzo ważnym aspektem poruszonym przez tego prelegenta była konieczność wykonywania badań profilaktycznych w stadzie oraz u zwierząt zakupionych zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Uczestnicy z dużą niecierpliwością oczekiwali na wykład „Uwarunkowania ekonomiczne w hodowli bydła mięsnego”, który wygłosił dr inż. Marcin Gołębiewski – SGGW w Warszawie. Namawiał do zwrócenia większej uwagi na aspekt ekonomiczny hodowli bydła. Większość rolników nie oblicza kosztów swojej produkcji dodatkowo bardzo rzadko liczą swoją pracę.
Podczas tak dużej konferencji nie mogło zabraknąć omówienia spraw finansowych. Przedstawiciel ARiMR omówił możliwości wsparcia producentów bydła w PROW 2014-2020.
Hodowcy poruszali dużo ciekawych zagadnień i tematów związanych z hodowlą w kuluarach, gdzie również do dyspozycji uczestników byli również Zootechnicy PZHiPBM.
Pod koniec konferencji odbyła się degustacja potraw z wołowiny kulinarnej. Zaserwowano w różnych postaciach dania przygotowane z wołowiny naszego rolnika Mariana Cieślińskiego.
Konferencja zgromadziła ponad 150 słuchaczy, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Opracowała: Krystyna Plata, Andrzej Okrój
Ilość wyświetleń artykułu: 1807