Relacja z konferencji sadowniczej w PODR w Lubaniu
W dniu 9 listopada 2016 r. Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zorganizował Konferencję Sadowniczą pt. „Zachowanie Sadów Tradycyjnych”; Innowacyjne Rozwiązania w Sadownictwie.
Konferencja jest częścią większego projektu pt. „Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej” finansowanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Powitania i otwarcia dokonał Dyrektor PODR w Lubaniu Pan Andrzej Dolny.
Program konferencji obejmował 5 wykładów:
Pierwszy dotyczył znaczenia bioróżnorodności w sadach tradycyjnych sadzonych jako strefy buforowe oddzielające sad intensywny od obiektów wrażliwych – pasieki. Prezentację przedstawił Mariusz Anioła z PODR w Lubaniu. Wykładowca zwrócił uwagę na możliwość wykorzystania stref buforowych (nie mniejszych niż szer. 20 m od pasieki) do zakładania kwater z drzewami starych, mało podatnych na choroby odmian jabłoni. Ten pomysł jest wyrazem łączenia kilku dominujących idei: integrowanej ochrony, zasad dobrej praktyki rolnej i zachowania bioróżnorodności.
Kolejnym wykładowcą był Pan Maciej Bartoń z firmy UO-Technologia, który przedstawił wyniki badań laboratoryjnych na zawartość substancji aktywnych pestycydów w owocach. Wykładowca zwrócił uwagę na aktualnie obowiązujące wymagania dotyczące NDP (najwyższe dopuszczalne poziomy pestycydów), oraz tendencje na światowym rynku dot. pestycydów. Ponadto przestrzegał przed pobieraniem próbki w sposób niezgodny z metodyką, ponieważ może to wpływać na zafałszowanie wyników badania.
Trzecim wykładowcą był Pan Maciej Kozarzewski właściciel firmy Agro Partners. Tematem wykładu były techniczne możliwości ochrony plonów przed, w trakcie i po zbiorach. Zwrócił uwagę na opłacalność rozwiązań służących ochronie plonów zwłaszcza w intensywnie prowadzonych sadach i plantacjach roślin jagodowych.
Po przerwie kawowej prezentowano dwa wykłady dotyczące metod ochrony plantacji przed patogenami.
Pani Barbara Wojtas – Kozieł podjęła temat szkodników, które stały się nowymi zagrożeniami. W 2016 r. wielu sadowników zaskoczyło masowe pojawienie się owocówki jabłkóweczki. Szeroko została omówiona biologia szkodnika oraz terminy jego pojawiania się w sadach na podstawie szczegółowej lustracji. Ważną kwestią jest potrzeba korzystania z łapek feromonowych i selektywnych insektycydów.
Wykład zamykający konferencję dotyczył zwalczania roztoczy i przędziorków w truskawkach. Wykładowca Pani Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex szczegółowo omówiła biologię szkodników i najnowszą ofertę pestycydów i biostymulatorów do zwalczania patogenów.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem sadowników i plantatorów owoców jagodowych. Tematy wykładów dotyczyły najistotniejszych problemów w ochronie przed patogenami. Odpowiadały na pytania jak najskuteczniej chronić plony, zachować bioróżnorodność i jednocześnie uniknąć przekroczenia pozostałości pestycydów w owocach.
Mariusz Anioła
Ilość wyświetleń artykułu: 2521