Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej – szkolenia
Broszura – Uprawa tradycyjnych roślin rolniczych
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w ramach projektu „Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku założył kwaterę sadu tradycyjnego.
Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie zainteresowania starymi odmianami drzew owocowych i pokazanie, że jako odmiany o niewielkiej podatności na choroby można je wykorzystać do zagospodarowywania stref buforowych oddzielających plantacje intensywnie uprawiane od tzw. obiektów wrażliwych np. pasieki.
Dokładnie takie wykorzystanie starych odmian zastosowano w PODR w Lubaniu. Kiedy najpierw powstał pomysł założenia nowoczesnego sadu intensywnego (z ochroną chemiczną) prowadzonego przy konstrukcji przeciw-gradowej, pojawił się problem bliskości pasieki należącej do PODR. Zgodnie z przepisami ustawy o stosowaniu pestycydów wymagane jest utworzenie strefy buforowej szer. co najmniej 20 m. Na obszarze strefy posadzono stare odmiany jabłoni, takie jak: Antonówka, Papierówka, Koksa Pomarańczowa, Reneta, Boskop i kilka innych.
Charakterystyka odmian, zalety kulinarne wraz ze zdjęciami owoców, zostały zamieszczone na tablicach informacyjnych na terenie sadu tradycyjnego w PODR w Lubaniu. Działania informacyjne połączone ze szkoleniami dotyczącymi pielęgnacji drzew pomogą rozwiązać problemy, które zniechęcały do uprawy starych odmian.
Relacja z konferencji
Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował warsztaty okulizacyjne w ramach projektu „Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej” finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Pierwsze warsztaty okulizacyjne odbyły się w Korzeniewie filii Biblioteki Publicznej w Kwidzynie 28.08.2016 r. Na spotkanie przybyli pasjonaci ogrodów działkowych, którzy byli zainteresowani nowoczesnymi i bardzo skutecznymi metodami okulizacji i szczepienia drzewek owocowych. Wieloletnie doświadczenie związane z metodami uszlachetniania drzewek pracownika PODR pozwoliło na przekazanie wiedzy praktycznej i ujawnienie niuansów trudnej sztuki okulizacji i szczepienia.
Kolejna edycja została zorganizowana w siedzibie PODR w Lubaniu 09.09.2016 r. Podobnie jak w Korzeniewie uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie wykonać zabieg okulizacji i szczepienia na prawdziwych odcinkach pędów drzew. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone prezentacją multimedialną, podczas której wyjaśniono fizjologiczne zagadnienia zrastania się roślin.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. W 2017 r. PODR w Lubaniu zaplanował kolejne spotkania warsztatowe.
Informacje odnośnie szkolenia – Mariusz Anioła tel. 797010613 m.aniola@podr.pl