Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej – szkolenia

Broszura – Uprawa tradycyjnych roślin rolniczych

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu w ramach projektu „Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku założył kwaterę sadu tradycyjnego.

Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie zainteresowania starymi odmianami drzew owocowych  i pokazanie, że jako odmiany o niewielkiej podatności na choroby można je wykorzystać do zagospodarowywania stref buforowych oddzielających plantacje intensywnie uprawiane od tzw. obiektów wrażliwych np. pasieki.

Dokładnie takie wykorzystanie starych odmian zastosowano w PODR w Lubaniu. Kiedy najpierw powstał pomysł założenia nowoczesnego sadu intensywnego (z ochroną chemiczną) prowadzonego przy konstrukcji przeciw-gradowej, pojawił się problem bliskości pasieki należącej do PODR. Zgodnie z przepisami ustawy o stosowaniu pestycydów wymagane jest utworzenie strefy buforowej szer. co najmniej 20 m. Na obszarze strefy posadzono stare odmiany jabłoni, takie jak: Antonówka, Papierówka, Koksa Pomarańczowa, Reneta, Boskop i kilka innych.

Charakterystyka odmian, zalety kulinarne wraz ze zdjęciami owoców, zostały zamieszczone na tablicach informacyjnych na terenie sadu tradycyjnego w PODR w Lubaniu. Działania informacyjne połączone ze szkoleniami dotyczącymi pielęgnacji drzew pomogą rozwiązać problemy, które zniechęcały do uprawy starych odmian.


Relacja z konferencji


Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował warsztaty okulizacyjne w ramach  projektu „Zachowajmy bioróżnorodność wsi pomorskiej” finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pierwsze warsztaty okulizacyjne odbyły się w Korzeniewie filii Biblioteki Publicznej w Kwidzynie 28.08.2016 r. Na spotkanie przybyli pasjonaci ogrodów działkowych, którzy byli zainteresowani nowoczesnymi i bardzo skutecznymi metodami okulizacji i szczepienia drzewek owocowych. Wieloletnie doświadczenie związane z metodami uszlachetniania drzewek pracownika PODR pozwoliło na przekazanie wiedzy praktycznej i ujawnienie niuansów trudnej sztuki okulizacji i szczepienia.

Kolejna edycja została zorganizowana w siedzibie PODR w Lubaniu 09.09.2016 r. Podobnie jak w Korzeniewie uczestnicy warsztatów mogli własnoręcznie wykonać zabieg okulizacji i szczepienia na  prawdziwych odcinkach pędów drzew. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone prezentacją multimedialną, podczas której wyjaśniono fizjologiczne zagadnienia zrastania się roślin.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. W 2017 r. PODR w Lubaniu zaplanował kolejne spotkania warsztatowe.

 

Informacje odnośnie szkolenia – Mariusz Anioła tel. 797010613 m.aniola@podr.pl

 


Zdjęcia z warsztatów:

Kalendarz wydarzeń

Pomoc zdalna

Blog dla Rolnika

Blog dla Rolnika

Nasz miesięcznik

Pomorskie Wieści Rolnicze

SIR

BIOPOMORZE

PROJEKTY

 

Projekt BIOBALT

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Gospodarka nawozami

Racjonalna gospodarka nawozami

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2

Infobox projektowy 1

WFOSiGW wersja kolor

Infobox projektowy 2

Infobox projektowy 1

Infobox projektowy 3

Infobox projektowy 2