Relacja z wojewódzkiego konkursu kulinarnego pn. „Napoje regionalne”
W niedzielę 21 września 2014 r., podczas Dożynek Diecezji Pelplińskiej i Gminy Nowa Karczma, współtowarzyszących XVII Kaszubskiej Jesieni Rolniczej w Lubaniu, Dział Przedsiębiorczości WGDiA Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zorganizował i przeprowadził konkurs kulinarny pn. „Napoje regionalne”, skierowany do kobiecych organizacji pozarządowych – stowarzyszeń turystyki wiejskiej i kół gospodyń wiejskich z województwa pomorskiego.
Przedmiotem konkursu były napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a najważniejszym celem było propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach pomorskiej kuchni regionalnej oraz zachowanie tradycyjnych smaków.
Konkurs nawiązuje do kilkudziesięcioletniej tradycji, która jest podstawą wpisu produktu na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez MRiRW. Przydomowe stare sady i okoliczne lasy od zawsze dostarczały mieszkańcom wsi bogactwo runa leśnego, które stanowiło przedmiot handlu zasilającego budżet domowy, a przetwory uzupełniały półki domowej spiżarni. Mieszkańcy pomorskiej wsi przetwarzali owoce dziko rosnące, przerabiając je na powidła, dżemy, soki, wina czy nalewki.
Czteroosobowa komisja konkursowa, powołana przez dyrektora Pomorskiego Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku p. Aleksandra Mach, w składzie: Grażyna Greinke – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie i jednocześnie przewodnicząca jury oraz członkowie: Joanna Janiak – Wyroślak – Ekspert ds. Finansowania Agrobiznesu Regionu Północnego Banku BGŻ S.A., Stanisław Wierycho – dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego i Maciej Filipkowski – kierownik Biura Powiatowego Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Kościerzynie, oceniała 15 napojów zgłoszonych z trzech powiatów: kościerskiego, kartuskiego i starogardzkiego, w tym 10 w kategorii alkoholowe i 5 – w kategorii bezalkoholowe. Degustując napoje, jury oceniało: tradycję wytwarzania, harmonijność smaku i aromatu oraz kolor i klarowność.
Nagrodę główną w kategorii napoje alkoholowe jury przyznało dla KR-KGW „Marzebionci” z Długiego Krza za nalewkę z czeremchy, zaś w kategorii napoje bezalkoholowe bezkonkurencyjnym okazał się napój z kwiatu czarnego bzu zaprezentowany przez Elżbietę Gornowicz z KGW z Osówka. Puchary dla laureatów ufundował i wręczył dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Aleksander Mach, a nagrody ufundowane przez Bank BGŻ S.A. wręczyła Joanna Janiak – Wyroślak, Ekspert ds. Finansowania Agrobiznesu Regionu Północnego Banku BGŻ S.A. Jury przyznało również 3 równorzędne wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie przypadło dla KGW w Liniewie za nalewkę z aronii, a nagrodę ufundowała Pomorska Izba Rolnicza którą wręczył Jan Wiczling – przewodniczący Rady Powiatowej PIR Powiatu Gdańskiego, drugie wyróżnienie otrzymało Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata za nalewkę żurawiną „bagienna rozkosz”, któremu nagrodę ufundowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny wręczył w zastępstwie dyrektor ARR, trzecie wyróżnienie przyznano dla KGW w Starym Barkoczynie za napój ogórkowy, a nagrodę ufundowaną przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego wręczył dyrektor Stanisław Wierycho. Ponadto wszystkim 15 organizacjom prezentującym napoje podczas konkursu dyrektor PODR w Gdańsku Aleksander Mach ufundował dyplomy i cenne nagrody za udział.
W imieniu nagrodzonych serdecznie dziękuję sponsorom, którymi byli: PODR w Gdańsku, Pomorska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pomorski Oddział Regionalny, Oddział Terenowy ARR w Gdyni oraz Bank BGŻ S.A. Oddział Operacyjny w Gdańsku. Specjalne podziękowanie kieruję do członków komisji konkursowej za społeczną pracę i poświęcony czas. Dziękuję także naszym PANIOM za aktywność i uśmiech – nieodłączne elementy partnerskiej współpracy.
Do smacznego zobaczenia w kolejnym konkursie !
Przygotowała Barbara Ditrich
Ilość wyświetleń artykułu: 2786