VIII Pomorskie Forum Nasienne
W dniu 24 lutego 2021 roku odbyło się kolejne Pomorskie Forum Nasienne. Głównym celem konferencji oprócz zapoznania z nowymi odmianami roślin uprawnych, takich jak zboża, ziemniaki, rośliny bobowate, kukurydza było przypomnienie wyglądu chwastów i wskazanie braku ich obserwacji i zwalczania głównie w uprawie zbóż. Ten temat uczestnikom szczegółowo zreferowała dr inż. Kinga Treder z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie.
Kolejny raz przypominamy podczas forum, że podstawą sukcesu uprawy zbóż, ziemniaków czy bobowatych jest właściwa odmiana. Prowadzone doświadczenia PDO na terenie kraju i naszego województwa wskazują jaką odmianę należy uprawiać na określonym terenie. Na podstawie wyników badań opracowana jest lista odmian zalecanych (LZO), która jest publikowana w prasie rolniczej, Pomorskich Wieściach Rolniczych oraz na stronie www.podr.pl, z której powinien korzystać każdy rolnik.
W trakcie forum dużo czasu poświęcono uprawie kukurydzy i prac związanych z ochroną przed chorobami i szkodnikami uwzględniającymi postęp hodowlany, który przedstawił Pan dr hab. inż. Paweł Bereś z Oddziału Instytutu Ochrony Roślin w Rzeszowie oraz Pani Magdalena Bojarczuk z Hodowli Roślin Smolice.
Zalety i korzyści ze stosowania dokarmiania dolistnego zbóż przedstawił Pan Jan Gurzyński z firmy Intermag. Ciekawą prelekcję wygłosił Pan Krzysztof Żuchowski z firmy Z.P.H. Agromix dotyczącą stosowania adiuwantów wielofunkcyjnych w zabiegach niszczenia chwastów. Powyższy temat jest bardzo ważny, gdyż stosowanie „złej wody” (zbyt twardej lub o złym pH) nie gwarantuje nam zapewnienia pełnej skuteczności zastosowanego preparatu. Aby tego uniknąć trzeba koniecznie zapoznawać się z etykietą zakupionego środka ochrony roślin. Bardzo ważny oprócz doboru odmian jest płodozmian, który jest gwarancją uzyskiwanych plonów. Na glebach lekkich, a takich mamy większość na terenie Kaszub i Kociewia powinno uprawiać się rośliny bobowate tj. łubiny, peluszki. Wykład na powyższy temat wygłosił Pan dr hab. Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Na terenie woj. Pomorskiego w powiatach takich, jak: człuchowski, bytowski, kościerski, kartuski, gdzie występują gleby lekkie uprawiana jest gryka. O odmianach oraz technologii jej uprawy wykład wygłosił Pan Krzysztof Humaj z Małopolskiej Hodowli Roślin. Nowości odmianowe zbóż jarych i bobowatych z Poznańskiej Hodowli Roślin w wyczerpującym wystąpieniu przedstawił Pan Piotr Uciechowski.
Tegoroczne Forum odbyło się w formie on-line, co jest związane z występującą pandemią i przestrzeganiem obowiązujących przepisów w tym zakresie. Powyższa forma ma dużo zalet a zarazem wad, a mianowicie w czasie forum brakowało bezpośrednich rozmów z przedstawicielami firm, wykładowcami. Brakowało również wymiany poglądów, uwag, opinii między samymi rolnikami. Tego nie zapewni internet. Forum zostało nagrane, zachęcamy do obejrzenia przez internet.
Sponsorami tegorocznego Forum były następujące firmy:
– EUROPLANT Polska Sp. z o.o.
– Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR
– Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o.
– Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o.
– INTERMAG Sp. z o.o.
– Syngenta Polska Sp. z o.o.
– Z.P.H. AGROMIX
Andrzej Okrój, Daniel Dąbrowski
Ilość wyświetleń artykułu: 1242