Relacja z konferencji „Płatności rolno – środowiskowo – klimatyczne i ekologiczne…”

W dniu 25 marca 2015 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się wojewódzka konferencja pt. „Płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne i ekologiczne jako istotny element wsparcia rolnictwa w latach 2015-2020”, której organizatorem był Zespół Ochrony Środowiska i Ekologii PODR w Gdańsku.

Konferencję otworzył Pan Aleksander Mach, Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.  Po przywitaniu gości, prelegentów i wszystkich uczestników, przedstawił informacje na temat „Zaangażowania PODR w realizację programów rolnośrodowiskowych”. Dyrektor przybliżył jak kształtuje się udział poszczególnych pakietów w woj. pomorskim z podziałem na powiaty oraz omówił działania ośrodka i doradców w tym zakresie w poprzednich latach.

Arkadiusz Krawczyk z Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przedstawiał dwa wykłady. W pierwszym, omówił nowe zasady i wymogi,  jakie należy spełniać w poszczególnych pakietach oraz ważne terminy ich realizacji, aby uzyskać płatności z programów rolno – środowiskowo – klimatycznych. W kolejnym, przybliżył temat wzbudzający dużo uwagi, a dotyczący elementów proekologicznych w gospodarstwie. Przedstawił, jakie elementy krajobrazu zaliczamy do tzw. obszarów EFA oraz  praktyki jakie należy stosować w systemie zazielenienia.

Następnie Dorota Metera, ekspert ds. rolnictwa ekologicznego, zaprezentowała formy wsparcia dla rolnictwa ekologicznego w nowym systemie płatności. Omówiła zasady i wymogi dotyczące uprawy roślin oraz hodowli i dobrostanu zwierząt zawartych w nowym pakiecie ekologicznym oraz przedstawiła wysokość dopłat jakie mogą uzyskać rolnicy.

Kolejny wykład nt. pakietów przyrodniczych dla pomorskich rolników omówił Józef Jaszewski, ekspert przyrodniczy PODR w Gdańsku. Przedstawił jakie typy chronionych siedlisk oraz gatunków ptaków uwzględnionych w pakietach rolno – środowiskowo – klimatycznych występują w woj. pomorskim zarówno na obszarach NATURA 2000, jak i poza nimi.

Ostatnią prelekcję na temat planów nawożenia przedstawiła Katarzyna Radtke z Zespołu Ochrony Środowiska i Ekologii PODR w Gdańsku. Przybliżyła aktualne wymogi, co do wykonywania analizy gleby w ramach realizacji pakietów proekologicznych, a w szczególności badania węgla organicznego. Zwróciła uwagę na konieczność posiadania akredytacji przez firmę wykonującą takie badanie oraz przedstawiła analizę cen rynkowych.

Konferencja cieszyła się dużą frekwencją i zainteresowaniem osób przybyłych, co odzwierciedliło się licznymi pytaniami podczas dyskusji.

Ilość wyświetleń artykułu: 2913