Relacja z konferencji buraczanych

Tradycyjnie w lutym plantatorzy buraków cukrowych spotkali się w Starym Polu i w Kwidzynie na corocznej konferencji poświęconej uprawie buraków, jak również omówieniu kampanii cukrowniczej i współpracy Cukrowni Malbork z plantatorami. Tematem konferencji brzmiał „Aktualne zagadnienia technologiczne i organizacyjne w produkcji buraków cukrowych”.

Organizatorami spotkań byli: Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Starym Polu, Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie oraz Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu, Oddział „Cukrownia Malbork”.

Aby ułatwić plantatorom udział w konferencjach, od kilku lat organizujemy je w dwóch lokalizacjach. I tak 5 lutego plantatorzy spotkali się w Oddziale PODR w Starym Polu, natomiast 6 lutego ta sama tematyka przedstawiona została dla rolników gospodarujących w okolicach Kwidzyna. Tradycyjnie już rolnicy nie zawiedli.

W Starym Polu zebranych przywitał dyrektor PODR w Gdańsku – Aleksander Mach, a w Kwidzynie zastępca dyrektora PODR – Krzysztof Pałkowski. W konferencjach uczestniczyli również: Marek Dereziński – prezes KSC S.A. w Toruniu, Krzysztof Kowa – członek zarządu KSC S.A., Józef Pawela – członek rady nadzorczej KSC S.A. oraz prezesi Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku i Nowym Stawie – Wiesław Szpura i Henryk Żak.

Wzorem lat ubiegłych, konferencja podzielona była na dwie części. W pierwszej – technologicznej – dr hab. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówiła czynniki żywieniowe warunkujące potencjał plonotwórczy i jakościowy buraka cukrowego, a inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin – PIB z Poznania przedstawił wykład nt. „Jak wykorzystać znane substancje czynne w aktualnej ochronie buraka cukrowego”. Oboje wykładowcy starali się zwrócić uwagę plantatorów na te elementy technologii uprawy buraków, w których są jeszcze rezerwy pozwalające obniżyć koszty, a tym samym poprawić opłacalność produkcji. A jest to bardzo ważne, szczególnie w kontekście zbliżającego się uwolnienia rynku cukru (od 1 października 2017 roku). Artykuły wykładowców dotyczące tych tematów umieścimy w marcowym i kwietniowym wydaniu PWR, do którego lektury gorąco zachęcamy. Po wykładach technologicznych nastąpiła przerwa z poczęstunkiem, podczas której rolnicy mieli okazję na rozmowę, wymianę doświadczeń, na pytania do wykładowców jak również na zapoznanie się z szeroka ofertą firm działających na rzecz rolnictwa (było ich 31), które sponsorowały obie konferencje.

Druga część konferencji dotyczyła spraw cukrowniczych. Najpierw przedstawiciel KSC S.A. w Toruniu – Piotr Kończalski omówił sytuację na światowym i krajowym rynku cukru. Omówił również wyniki kampanii buraczanej we wszystkich Oddziałach KSC S.A. Podsumowaniem konferencji było wystąpienie Dyrektora Oddziału „Cukrownia Malbork” Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Mariusza Kaźmierczaka, który przedstawił współpracę plantatorów buraka cukrowego z KSC oraz podsumował kampanię 2014/2015 roku w Cukrowni Malbork. Miniona kampania była rekordowa. Plantatorzy uzyskali, jak na warunki panujące podczas wegetacji, bardzo wysokie plony – 67 t/ha. Średnia polaryzacja – 18,01%, jak i średni biologiczny plon cukru 12,1 t/ha była najwyższe w kraju. Poza tym, po raz pierwszy w 135-letniej historii malborskiej cukrowni wyprodukowano ponad 100.000 ton cukru. W zakładzie prowadzone są cały czas działania modernizacyjne oraz organizacyjne, które pozwalają na znaczne oszczędności w zużyciu energii cieplnej i elektrycznej. Za takie wyniki należą się gratulacje zarówno plantatorom, jak i cukrownikom.

Konferencja wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród plantatorów buraków cukrowych. Świadczy o tym frekwencja – w obydwu konferencjach uczestniczyło około 400 osób. Mamy nadzieję na równie owocne spotkanie w przyszłym roku tym bardziej, że będzie to już 15 jubileuszowa konferencja!

 

Zbigniew Marciniak

Ilość wyświetleń artykułu: 4226