Relacja ze szkolenia nt.”Podniesienie wiedzy w zakresie spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej”

W dniach 18-19 listopada 2014 r. oraz 1-2 grudnia 2014 r.  Krajowa Rada Spółdzielcza w ramach współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Gdańsku  zorganizowała szkolenia nt. „Podniesienie wiedzy w zakresie działania spółdzielni rolniczych, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania spółdzielnią oraz prowadzenia działalności finansowej i marketingowej”.

Szkolenia  były  kontynuacją  dotychczasowych działań  szkoleniowo -doradczych i wydawniczych Krajowej Rady Spółdzielczej, w zakresie gospodarczego organizowania się rolników, w szczególności  poprzez tworzenie i rozwijanie grup producentów w formie spółdzielni.

Dwudniowe szkolenia odbyły się w siedzibie PODR w Gdańsku w ramach ogólnopolskiego projektu Krajowej Rady Spółdzielczej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich  2007-2013, wdrażanego przez Fundację Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA – VI Edycja Konkursów . Instytucja Zarządzająca PROW – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Głównym celem szkoleń było  podniesienia wiedzy i świadomości w zakresie potrzeby odbudowy spółdzielczości rolniczej  i uzyskania jej właściwego miejsca w gospodarce kraju.

Podczas szkoleń poruszone zostały tematy z zakresu spółdzielczości rolniczej w  Polsce, w Europie oraz wybranych krajach świata, funkcjonowania rynku rolnego, grup producentów rolnych w tym  rozwoju spółdzielczości branżowej, prowadzenia działalności gospodarczej i finansowej  spółdzielni. Szkolenia cieszyły  się dużym zainteresowaniem zarówno wśród producentów rolnych, jak i przedstawicieli spółdzielni, członków i potencjalnych założycieli grup producentów rolnych oraz osób zatrudnionych w rolnictwie.

W ostatnich latach liczba nowotworzonych grup producentów w formie spółdzielni systematycznie rośnie. W połowie  2014 r.  w Polsce  działało około 430 spółdzielczych grup producentów rolnych –  trzody  chlewnej,  ziarna  zbóż  i/lub  nasion  roślin oleistych, drobiu, ale także mleka i bydła mięsnego oraz blisko 30 spółdzielczych grup i organizacji producentów owoców i warzyw.

Integracja producentów rolnych przyczynia się do uzyskiwania właściwej pozycji  na rynku oraz  poprawy dochodowości produkcji rolnej członków spółdzielni.

 

Ewelina Szyc

Dział Przedsiębiorczości WGDiA

 

18-19 listopada 2014 r.

1-2 grudnia 2014 r.

Ilość wyświetleń artykułu: 2025