Relacja z konferencji „Ochrona środowiska w gospodarstwach rolnych z wykorzystaniem programów rolnośrodowiskowych i odnawialnych źródeł energii”
W dniu 30 października 2014 r. w Oddziale Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolni-czego w Starym Polu odbyła się konferencja pt. „Ochrona środowiska w gospodarstwach rolnych z wykorzystaniem programów rolnośrodowiskowych i odnawialnych źródeł energii”.
Konferencję otworzył Krzysztof Pałkowski, Zastępca Dyrektora PODR w Gdańsku. W swym wystąpieniu przywitał gości, wykładowców i uczestników oraz podkreślił, jak ważna jest ochrona środowiska w gospodarstwach rolnych oraz działania wspierające ochronę, w tym wykorzystanie programów rolnośrodowiskowych i odnawialnych źródeł energii.
Pierwszy wykład pt. „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″ (projekt) wygłosił Gracjan Kuryłowicz – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Malborku. Na podstawie aktualnych przepisów przedstawił bieżące informacje obejmujące planowane wsparcie dla rolnictwa w ramach PROW na lata 2014-2020 w zakresie: programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego, rolnictwa ekologicznego, płatności ONW i płatności zalesieniowej.
Kolejne referaty pt.: „Ogólne zasady aktualizacji powierzchni ewidencyjno-gospodarczej (PEG) dotyczące programów rolnośrodowiskowych” i „Przebieg procesu kontroli na miejscu metodą inspekcji terenowej w zakresie programów rolnośrodowiskowych” zaprezentowali przedstawiciele Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Gdyni, Jarosław Konkolewski – Naczelnik Wydziału GIS Biura Kontroli na Miejscu i Maciej Kobylski – Zastępca Kierownika Biura Kontroli na Miejscu. Wykładowcy omówili proces prowadzonej kontroli w gospodarstwach rolnych oraz najczęściej stwierdzane błędy.
W drugą część konferencji, obejmującą problematykę odnawialnych źródeł energii, wprowadził słuchaczy dr inż. Andrzej Szajner z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii w Gdańsku. Wygłosił referat nt. „Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych”.
Przedstawił aktualny stan odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz plan realizacji do roku 2020. Ponadto omówił możliwości wykorzystania różnych źródeł odnawialnych w gospodarstwach rolnych: biomasy do ogrzewania domu z wykorzystaniem specjalnych kotłów, wykorzystania energii słonecznej (kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne), pomp ciepła oraz małych elektrowni wiatrowych. Zaprezentował wiele przykładów instalacji wykorzystujących odnawialne źródła, które są wykorzystywane w gospodarstwach, ograniczając jednocześnie zużycie energii konwencjonalnej.
Na zakończenie konferencji Marcin Pankowski i Zbigniew Sadecki z firmy EKOTEC z Kwidzyna przedstawili szczegółowo aspekty zastosowania ogniw fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym. Omówili regulacje prawne, programy wspierające oraz budowę, zasadę działania systemów fotowoltaicznych i ich eksploatację.
Serdecznie dziękujemy wykładowcom za wygłoszenie interesujących wykładów, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy duża frekwencja rolni-ków, młodzieży, doradców i innych gości.
Dziękujemy również sponsorom: Bankowi Zachodniemu WBK i Bankowi Spółdzielcze-mu w Malborku za przedstawienie ofert finansowania agrobiznesu i odnawialnych źródeł energii oraz za ufundowanie upominków dla uczestników.
Ilość wyświetleń artykułu: 2901