„Innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki pasiecznej oraz ochronę pszczoły miodnej” – relacja z konferencji

19.12.2020 roku odbyła się konferencja „Innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki pasiecznej oraz ochronę pszczoły miodnej”.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, odbyła się ona w trybie online.
Pomimo nietypowej formy spotkania, uczestniczyło w nim ponad 80 pszczelarzy.
Wykładowcami na konferencji byli związani z Pasieką Michałów:

  • Piotr Nowotnik, który omówił tematy:
    „Aktualne problemy zdrowotne w pasiekach” oraz „Dobór nowych ras i linii w produkcji pasiecznej, gwarantujących opłacalność produkcji pasiecznej”

Innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki pasiecznej oraz ochronę pszczoły miodnej - konferencja online 1

  • Piotr Szyszko, który przedstawił:
    „Innowacyjne rozwiązania stosowane w gospodarce pasiecznej” oraz „Nowe trendy w pszczelarstwie – Kierunki rozwoju”

Innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki pasiecznej oraz ochronę pszczoły miodnej - konferencja online 2

Zaproszeni wykładowy bardzo fachowo i ciekawie przedstawili swoje prezentacje. Również dobór tematyki ich wykładów wydaje się „strzałem w dziesiątkę” o czym świadczył żyjący czat oraz ilość słuchaczy, która dotrwała do końca naszej konferencji. Mamy nadzieję, iż prezentowane zagadnienia i rozwiązania, przyczynią się do wdrażania innowacji do pomorskich pasiek.
Warto zauważyć, że wymuszona obostrzeniami forma online sprawdziła się nad wyraz dobrze. Program do wideokonferencji okazał się bardzo prosty w obsłudze, nawet dla mało obytych z komputerem osób. Udostępniony uczestnikom czad sprzyjał zadawaniu pytań, na które wykładowcy „na bieżąco” udzielili wyczerpujących odpowiedzi.

Wszystkim słuchaczom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo oraz liczne przekazane telefonicznie i mailowo, gratulacje za zorganizowanie konferencji. Liczę, że kolejne podobne spotkanie dla pszczelarzy odbędzie się już w tradycyjnej formie, choć nie ukrywam, że konferencje on-line pokazały wiele zalet i sądzę, że w przyszłości będziemy sięgać częściej po takie rozwiązania.

Jarosław Cichocki

 

W ramach realizacji operacji pt. „Innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki pasiecznej oraz ochronę pszczoły miodnej” realizowanej w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej,  w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie. Została przygotowana również: audycja radiowa, program telewizyjny oraz broszura „Jak założyć i prowadzić pasiekę”.

Logotypy - KSOW

 

Materiały z konferencji

 

Audycja radiowa:

 

Link do programu TV:

https://gdansk.tvp.pl/51288088/odc-11122020

Broszura „Jak założyć i prowadzić pasiekę”

Ilość wyświetleń artykułu: 1420