Aktualne Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii (ASF)

giw_logo2

Link do aktualnej mapy: https://www.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Strefa czerwona w pomorskim:

w województwie pomorskim: — gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim, — gmina Stare Pole w powiecie malborskim, —część gminy Nowy Dwór Gdański położona na wschód od linii wyznaczonej przez drogę nr 55 biegnącą od połud­niowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 7, następnie przez drogę nr 7 i S7 oraz przez drogę nr 502 bieg­nącą od skrzyżowania z drogą nr S7 do północnej granicy gminy w powiecie nowodworskim,

strefa żółta w pomorskim:

w województwie pomorskim: — gminy Ostaszewo, Stegna, Sztutow, miasto Krynica Morska oraz część gminy Nowy Dwór Gdański położona na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 55 biegnącą od południowej granicy gminy do skrzyżowania z drogą nr 7, nastęnie przez drogę nr 7 i S7, i dalej przez drogę nr 502 biegnącą od skrzyżowania z drogą nr S7 do północ­nej granicy gminy w powiecie nowodworskim, — gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim, — gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim, — powiat gdański, — Miasto Gdańsk, — powiat tczewski, — powiat kwidzyński,


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie opublikowania rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie opublikowania rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

W związku z doniesieniami niektórych mediów dotyczących wejścia w życie „rewolucyjnych zmian” po publikacji 15 kwietnia br.  rozporządzenia  Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wbrew doniesieniom medialnym nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość  przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych.

Do najważniejszych zmian należą:

– rezygnacja z obligatoryjnych badań laboratoryjnych krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej,

– brak konieczności kontroli wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają  być poza obszar stwierdzania ognisk ASF u świń,

– w przyszłości możliwość z rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 h przed wysyłką z gospodarstwa.

Wymagania weterynaryjne wprowadzone w nowym rozporządzeniu KE oparte są na już istniejących zasadach bioasekuracji poza 2 nowymi elementami.

Po pierwsze konieczność ogrodzenia minimum budynków, gdzie utrzymywane są świnie, przechowywana jest pasza i ściółka.

Po drugie  posiadanie tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego” , zawierającego opis podstawowych czynności jakie podejmuje  się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusów ASF.

Plan ten zawiera znane już wymagania jak konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich, jak i nowe w brzmieniu ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą, czyli budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz  strefę brudną – podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa, gdzie  mogą przychodzić goście z zewnątrz.

Główny Lekarz Weterynarii  współpracuje ze związkami reprezentującymi hodowców świń oraz przetwórców mięsa wieprzowego, skupionymi wokół „Branżowego Porozumienia  ds. Walki z ASF” w celu wypracowania najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących wdrożenia 2 nowych wymogów.

Nie przewiduje się nagłej egzekucji ww. nowych zasad.

Ponadto zostały opracowane wzory dokumentów, pomocne  we wdrażaniu nowych norm w szczególności  dla mniejszych hodowców świń jak i lekarzy weterynarii.

Obecnie w celu zachowania gwarancji bezpieczeństwa epizootycznego w handlu, przy przemieszczaniu świń w dalszym ciągu obowiązują zasady stosowane przed publikacją  rozporządzenia Komisji.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący regionalizacji ustanowionej w związku z ASF na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wejściu w życie nowych przepisów w ramach Prawa o Zdrowiu Zwierząt, w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

W dniu 21 kwietnia 2021 r. decyzja wykonawcza Komisji nr 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich utraciła moc i została zastąpiona rozporządzeniem wykonawczym Komisji (RWK) 2021/605 ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W załączniku I do ww. rozporządzenia określone zostały obszary objęte ograniczeniami I, II i III, które odpowiadają dotychczasowym:

  • Obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny,
  • Obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami,
  • Obszar objęty ograniczeniami III stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia.

Ponadto, w dn. 27 kwietnia br. opublikowane zostało rozporządzenia wykonawcze zmieniające zasięg regionalizacji, określony w załączniku I do ww. rozporządzenia.

W ramach uzgodnień z Komisją Europejską wynegocjowano, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II. Przeniesienie obszarów dotyczy gmin  w powiecie ostródzkim i oleckim.

Wynegocjowano także zmniejszenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami II w woj. mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim, poprzez przeniesienie tych obszarów do obszaru objętego ograniczeniami I.

Jednocześnie, w związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieni się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą KE, dostępnej pod linkiem:

https://ec.europa.eu/food/animals/animal-diseases/control-measures/asf_en

Aktualna regionalizacja w państwach członkowskich UE:

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/animals/docs/ad_cm_asf_zoning_map_post-20210421.pdf

Obecnie będzie stosowana następująca kolorystyka na mapie GIW obszarów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2021/605:

  • Obszar objęty ograniczeniami I będzie oznaczony kolorem niebieskim (dawniej: obszar ochronny – strefa żółta),
  • Obszar objęty ograniczeniami II będzie oznaczony kolorem różowym (dawniej: obszar objęty ograniczeniami – strefa czerwona),
  • Obszar objęty ograniczeniami III będzie oznaczony kolorem czerwonym (dawniej: obszar zagrożenia – strefa niebieska).

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 1. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 17 marca br. w godzinach wieczornych z PIWet – PIB Puławy, stwierdzono pierwsze w 2021 r. ognisko ASF u świń. Ognisko ASF nr 2021/1 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 938 świń, położonym w miejscowości Niedźwiady, gmina Świebodzin, powiat świebodziński, województwo lubuskie, tj. na obszarze wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (obszar występowania choroby u dzików).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Wokół ogniska w promieniu 10 km zostanie wyznaczony obszar zapowietrzony i zagrożony.

Ponadto, KE będzie procedować zmianę regionalizacji na tym obszarze poprzez przeniesienie z części II do III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o wykryciu pierwszych przypadków ASF u dzików w woj. zachodniopomorskim

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 2 pierwszych przypadków ASF u dzików na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przypadki ASF wystąpiły w miejscowości Czelin, w gminie Mieszkowice, w powiecie gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim, w odległości ok. 1 km od granicy z Niemcami. Jest to obszar ochronny, tj. wymieniony w części I załącznika do decyzji Komisji nr 2014/709/UE. Choroba została wykryta w ramach monitoringu biernego oraz prowadzonego monitoringu w strefie przygranicznej.

W dniu 16 grudnia 2020 r. w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku otrzymano dodatnie wyniki badań laboratoryjnych w kierunku ASF w próbkach pobranych od 2 dzików. Następnie w celu potwierdzenia uzyskanych wyników ww. próbki zostały przesłane do krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, gdzie 17 grudnia 2020 r. ostatecznie potwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASF w przekazanych próbkach. Wyniki wpłynęły do organów Inspekcji Weterynaryjnej 18 grudnia br.

Z dokumentacji przekazanej przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wynika, że ww. przypadki stwierdzono:

– w zwłokach dzika odstrzelonego w dniu 13 grudnia br. (samiec w wieku około 24 m-cy, waga około 63 kg),

– w zwłokach dzika padłego, znalezionego w dniu 13 grudnia br. (samiec, w wieku około 36 m-cy, waga około 60 kg, zwłoki we wczesnym stadium rozkładu).


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 103. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 103 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 28 października br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 11 świń, położonym w miejscowości Charytany, gmina Laszki, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 102. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-10-27

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 102. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 października br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Wólka Pełkińska, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 101. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-10-22

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 101. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 21 października br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w miejscowości Lipiny Górne-Borowina, gmina Potok Górny powiat biłgorajski, województwo lubelskie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Zmiany w regionalizacji związanej z ASF na rzecz zmniejszenia zasięgu obszaru zagrożenia – tzw. „niebieskiej strefy”

Działania na rzecz zmniejszania ustanowionego w przepisach UE w związku z ASF obszaru zagrożenia – tzw. „niebieskiej strefy”, a tym samym łagodzenia restrykcji, stanowią jedno z priorytetowych działań Głównego Lekarza Weterynarii. W październiku br. złożono do KE kolejny wniosek o dokonanie zmian w regionalizacji poprzez wykreślenie poszczególnych obszarów z części III załącznika do decyzji Komisji nr 2014/709/UE („strefa niebieska”) i przeniesienie ich do części II tego załącznika („strefa czerwona”). Wniosek ten został omówiony i zaakceptowany podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Posiedzenia ds. Rosliń (DG Sante) w dniu 20 października br. W związku z powyższym, 60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy” a tym samym nastąpi złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów UE na sektor wieprzowiny, w szczególności hodowców świń.

Dzięki staraniom Głównego Lekarza Weterynarii oraz Sekretarza Stanu – Pełnomocnika Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, Pana Szymona Giżyńskiego, ze strefy niebieskiej do czerwonej zostaną przeniesione następujące obszary administracyjne:

w woj. podlaskim:

–  gminy Bielsk Podlaski, Wyszki i miasto Bielsk Podlaski – w powiecie bielskim,

– gminy Poświętne, Suraż, Łapy, Turośń Kościelna, Juchnowiec Kościelny –
w powiecie białostockim;

w woj. warmińsko-mazurskim:

– gminy Węgorzewo, Pozezdrze, Budry – w powiecie węgorzewskim,

– gminy Ryn, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Wydminy i miasto Giżycko – w powiecie giżyckim,

– gminy Srokowo, Korsze, Barciany, Kętrzyn – w powiecie kętrzyńskim,

– gmina Sępopol – w powiecie bartoszyckim,

– gmina Wilczęta w powiecie braniewskim,

– gminy Pasłęk, Godkowo – w powiecie elbląskim;

w woj. lubelskim:

– gminy Borki, Czemierniki, Wohyń, Radzyń Podlaski i miasto Radzyń Podlaski – w powiecie radzyńskim,

–  gminy Milanów, Parczew, Siemień – w powiecie parczewskim,

–  gminy Niemce, Jastków i miasto Lublin – w powiecie lubelskim,

–  gminy Hańsk, Urszulin – w powiecie włodawskim,

–  gminy Cyców, Ludwin, Łęczna, Milejów, Puchaczów, Spiczyn w powiecie łęczyńskim,

– gminy Siedliszcze, Wierzbica, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i miasto Rejowiec Fabryczny – w powiecie chełmskim,

–  gminy Ostrów Lubelski, Serniki, Niedźwiada – w powiecie lubartowskim,

–  gmina Wojcieszków w powiecie łukowskim,

– gminy Izbica, Gorzków, Kraśniczyn, Siennica Różana, Łopiennik Górny, Krasnystaw i miasto Krasnystaw w powiecie krasnostawskim.

Uwzględniając powyższe zmiany, dotychczas w bieżącym roku zniesione zostały restrykcje ze stref niebieskich łącznie w 114 gminach.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 100. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-10-13

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 100. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 9 października br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w miejscowości Wola Buchowska, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. Jest to ognisko kontaktowe do stwierdzonego wcześniej w tej samej miejscowości ogniska nr 98 w 2020 r.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 99. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-10-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 99 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 6 października br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Czerwona, gmina Ciepielów, powiat lipski, województwo mazowieckie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. .

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 98. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-10-02

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 98 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 30 września br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń, położonym w miejscowości Wola Buchowska, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 94. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 94 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 września br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 846 świń, położonym w miejscowości Pawliczka, gmina Rzeczniów, powiat lipski, województwo mazowieckie, tj. na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. Jednocześnie, gospodarstwo znajduje się w obszarze zapowietrzonym  ustanowionym w związku z ogniskiem ASF nr 2020/90 uprzednio stwierdzonym w powiecie lipskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 95, 96, 97 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 95, 96, 97 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

95 ognisko w 2020 r. wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26 września 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Anielówka, gmina Michów, powiat lubartowski, województwo lubelskie. Gospodarstwo znajduje się na obszarze zagrożonym, stosownie do rozporządzenia Wojewody Lubelskiego wydanego w związku z poprzednimi ogniskami ASF stwierdzonymi w powiecie lubartowskim. Próbki do badań laboratoryjnych, w których uzyskano dodatnie wyniki badań, zostały pobrane 24.09.2020. w związku z padnięciem 1 lochy. Uprzednio, próbki do badań laboratoryjnych były pobierane w tym gospodarstwie 14.09.2020. w związku z planowanym uchyleniem ww. rozporządzenia Wojewody i uzyskano wówczas ujemne wyniki badań.

96 ognisko w 2020 r. wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26 września 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń, położonym w miejscowości Jeziorzany, gmina Jeziorzany, powiat lubartowski, województwo lubelskie. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku z działaniami w zakresie wybijania świń w gospodarstwach kontaktowych wdrożonymi niezwłocznie po wyznaczeniu ogniska nr 93.

97 ognisko w 2020 r. wyznaczono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 27 września 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 74 świnie, położonym w miejscowości Janków Pierwszy, gmina Blizanów, powiat kaliski, województwo wielkopolskie. Jest to gospodarstwo kontaktowe do ogniska nr 2020/88, stwierdzonego w powiecie kaliskim w tej samej gminie. Wzmożonym nadzorem  zostały objęte wszystkie gospodarstwa uznane za kontaktowe i dotychczas dodatnie wyniki badań laboratoryjnych uzyskano tylko w tym jednym gospodarstwie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 91., 92. i 93. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 91, 92 i 93 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

91 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 20 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 360 świń, położonym w miejscowości Łazowa, gmina Lubycza Królewska, powiat tomaszowski, województwo lubelskie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

92 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 20 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń, położonym w miejscowości Cetula, gmina Wiązownica, powiat jarosławski, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

93 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 21 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń, położonym w miejscowości Jeziorzany, gmina Jeziorzany, powiat lubartowski, województwo lubelskie, tj. na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 90. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-18

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 90 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 17 września br.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Jaworska Wola, gmina Sienno, powiat lipski, województwo mazowieckie, tj. na obszarze wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. W gospodarstwie utrzymywano 34 świnie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 88. i 89. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 88. i 89. w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 15 września 2020 r. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

88 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń, położonym w miejscowości Łaszków, gmina Blizanów, powiat kaliski, województwo wielkopolskie, poza obszarami wpisanymi do załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (wolna część kraju). Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane w związku z padnięciem lochy w gospodarstwie i stwierdzeniu podczas sekcji zwłok objawów wskazujących na ASF. W dniu 14.09.2020 r. zwierzęta zostały zabite i przekazane do utylizacji. W gospodarstwie prowadzone są intensywne czynności przez członków zespołu ekspertów ds. dochodzeń epizootycznych działającego przy Głównym Lekarzu Weterynarii w celu ustalenie przyczyny choroby.

89 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1882 świnie, położonym w miejscowości Perzyny, gmina Zbąszyń, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie, na obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji 2014/709/UE). Gospodarstwo zostało uznane za kontaktowe do uprzednio stwierdzonego w powiecie nowotomyskim w miejscowości Perzyny ogniska nr 86 w 2020 r. W dniu 14.09.2020 r. wszystkie zwierzęta w stadzie zostały zabite, a zwłoki przekazano do utylizacji. Ponadto, oprócz zabijania świń w ramach likwidacji dwóch ognisk ASF w miejscowości Perzyny, do dnia 14 września br. w promieniu 1 km zlikwidowano świnie w 4 innych gospodarstwach kontaktowych (75 sztuk).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 87 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-14

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 87 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 11 września br.

Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Koziarnia, gmina Krzeszów, powiat niżański, województwo podkarpackie, tj. na obszarze wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. W gospodarstwie utrzymywano 22 świnie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 84, 85, 86 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 84, 85, 86 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

84 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 117 świń, położonym w miejscowości Zamch, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie (obszar zagrożenia).

85 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 158 świń, położonym w miejscowości Piwoda, gmina Wiązownica, powiat jarosławski, województwo podkarpackie (obszar zagrożenia).

86 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w miejscowości Perzyny, gmina Zbąszyń, powiat nowotomyski, województwo wielkopolskie (obszar ochronny).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 83. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-09

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 83 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach z 8 września br. Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

83 ognisko w 2020 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 81 świń, położonym w miejscowości Pawlichy, gmina Księżpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 80, 81 i 82 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 80, 81 i 82 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

80 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 2 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6480 świń, położonym w miejscowości Zawroty, gmina Morąg, powiat ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie.

81 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 2 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w miejscowości Cetula, gmina Wiązownica, powiat jarosławski, województwo podkarpackie.

82 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 2 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, położonym w miejscowości Jarosław, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 76, 77, 78, 79 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-09-02

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 76, 77, 78, 79 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym na obszarze wymienionym w części III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

76 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 31 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń, położonym w miejscowości Stary Lubliniec, gmina Cieszanów, powiat lubaczowski, województwo podkarpackie.

77 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 31 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w miejscowości Perespa, gmina Tyszowce, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

78 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 1 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń, położonym w miejscowości Markowicze, gmina Księżpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

79 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 1 września br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 594 świnie, położonym w miejscowości Pław, gmina Dąbie, powiat krośnieński, województwo lubuskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 75 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 75 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF)
u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie położonym na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

75 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 30 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 48 świń, położonym w miejscowości Zamch, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 72-74 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-28

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 72-74 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim, dolnośląskim oraz podkarpackim, w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

72 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 26 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 świń, położonym w miejscowości Majdan Nowy, gmina Księżpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

73 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 27 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w miejscowości Wierzchowice, gmina Gaworzyce, powiat polkowicki, województwo dolnośląskie.

74 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 27 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w miejscowości Łazy, gmina Radymno, powiat jarosławski, województwo podkarpackie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 67-71 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-27

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 67 – 71 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 25 sierpnia 2020 r.
z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim oraz warmińsko – mazurskim, w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

67 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 151 świń, położonym w miejscowości Klewki, gmina Purda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.

68 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Kunki, gmina Susiec, powiat tomaszowski, województwo lubelskie. Ognisko zostało wykryte
w wyniku likwidacji świń w tym gospodarstwie, wyznaczonym jako kontaktowe do ogniska wcześniej stwierdzonego w tej miejscowości.

69 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń, położonym w miejscowości Czartowiec, gmina Tyszowce, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

70 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w miejscowości Markowicze, gmina Księżpol, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

71 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w miejscowości Perespa, gmina Tyszowce, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 56-66 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 56 – 66 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim oraz warmińsko-mazurskim, w gospodarstwach położonych na obszarach wymienionych w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. Ogniska nr 58, 59, 64 i 66  zostały wykryte w wyniku likwidacji świń w wyznaczonych gospodarstwach kontaktowych w ramach stamping – out policy.

56 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Dorbozy, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

57 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 świń, położonym w miejscowości Kunki, gmina Susiec, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

58 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.

59 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 20 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w miejscowości Szpikołosy, gmina Hrubieszów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.

60 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości Podlodówek, gmina Michów, powiat lubartowski, województwo lubelskie.

61 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w miejscowości Olchowiec, gmina Obsza, powiat biłgorajski, województwo lubelskie.

62 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w miejscowości Ruś, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.

63 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 855 świń, położonym w miejscowości Ruś, gmina Stawiguda, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie.

64 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 22 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 64 świnie, położonym w miejscowości Zaburze, gmina Radecznica, powiat zamojski, województwo lubelskie.

65 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 22 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie, położonym w miejscowości Wólka Pukarzowska, gmina Łaszczów, powiat tomaszowski, województwo lubelskie.

66 ognisko w 2020 r. stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 75 świń, położonym w miejscowości Gorajec Zagroble, gmina Radecznica, powiat zamojski, województwo lubelskie.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 53-55 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-21

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 53 – 55 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim, gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

53 ognisko w 2020 r. stwierdzono w dniu 18 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń (w tym 6 prosiąt, 7 warchlaków, 1 tucznika i 2 lochy), położonym w miejscowości Majdan Sobolewski, w gminie Firlej, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

54 ognisko w 2020 r. stwierdzono w dniu 19 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię (lochę), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

55 ognisko w 2020 r. stwierdzono w dniu 19 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń (w tym 10 prosiąt, 16 warchlaków, 10 tuczników i 3 lochy), położonym w miejscowości Gorajec Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 51 i 52 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 51 i 52 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 17 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie podkarpackim, gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 51 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Czerce, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 52 w 2020 r. zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 świń (wyłącznie tuczniki), położonym w miejscowości Dobra, w gminie Sieniawa, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 48-50 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-13

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 48, 49, 50 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 11 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim, w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 48 w 2020 r. zostało stwierdzone 11.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 78 świń (63 prosięta, 7 tuczników oraz 8 loch), położonym w miejscowości Gorajec Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Radecznica.

Ognisko ASF nr 49 w 2020 r. zostało stwierdzone 11.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 699 świń (274 prosiąt, 365 tuczników, 56 loch oraz 4 knury), położonym w miejscowości Majdan Stary, w gminie Księżpol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 50 w 2020 r. zostało stwierdzone 11.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (1 tucznik, 3 lochy oraz 2 knury), położonym w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 42-47 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-10

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 42 – 47 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 7 i 8 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w województwie lubelskim, gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 42 w 2020 r. zostało stwierdzone 07.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (3 prosięta, 2 tuczniki oraz 1 locha), położonym w miejscowości Gawłówka, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w miejscowości Gołąb.

Ognisko ASF nr 43 w 2020 r. zostało stwierdzone 07.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (9 warchlaków oraz 1 locha), położonym w miejscowości Gołąb, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w miejscowości Gołąb.

Ognisko ASF nr 44 w 2020 r. zostało stwierdzone 07.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń (13 prosiąt, 5 tuczniki oraz 1 locha), położonym w miejscowości Rudno, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w miejscowości Gołąb.

Ognisko ASF nr 45 w 2020 r. zostało stwierdzone 07.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń (16 prosiąt oraz 2 lochy), położonym w miejscowości  Horodło, w gminie Horodło, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Hrubieszów.

Ognisko ASF nr 46 w 2020 r. zostało stwierdzone 08.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń (5 prosiąt, 9 tuczników oraz 2 lochy), położonym w miejscowości Pańków, w gminie Tarnawatka, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 47 w 2020 r. zostało stwierdzone 08.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 59 świń (19 prosiąt, 16 warchlaków, 15 tuczników, 7 loch oraz 2 knury), położonym w miejscowości Gorajec Zagroble, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Radecznica.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 39 – 41 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Mapa: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 39 – 41 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z dnia 6 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 39 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w miejscowości Honiatyczki.

Ognisko ASF nr 40 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń (11 prosiąt, 3 tuczniki), położonym w miejscowości  Ubrodowice, w gminie Hrubieszów, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Hrubieszów.

Ognisko ASF nr 41 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (7 prosiąt, 1 tucznik oraz 2 lochy), położonym w miejscowości  Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim, na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonym ogniskiem ASF w tej samej miejscowości (jest to ognisko kontaktowe do poprzednio wykrytego).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 33 – 38 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-08-07

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 33 – 38 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z  dnia 5 i 6 sierpnia br. otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 33 w 2020 r. zostało stwierdzone 05.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w miejscowości Wólka Abramowska, w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 34 w 2020 r. zostało stwierdzone 05.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie, położonym w miejscowości  Honiatyczki, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 35 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń, położonym w miejscowości  Gorajec Zagroble, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 36 w 2020 r. zostało stwierdzone 05.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń, położonym w miejscowości  Typin, w gminie Tomaszów Lubelski, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 37 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 świń, położonym w miejscowości  Adamówka, w gminie Adamówka, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Ognisko ASF nr 38 w 2020 r. zostało stwierdzone 06.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń, położonym w miejscowości  Krasne, w gminie Adamówka, w powiecie przeworskim, w województwie podkarpackim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 27 – 32 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 27, 28, 29, 30, 31, 32 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 3-4  sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Powyższe ogniska zostały stwierdzone w gospodarstwach położonych na obszarze wymienionym w załączniku do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

Ognisko ASF nr 27 w 2020 r. zostało stwierdzone 03.08.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (10 prosiąt, 11 warchlaków, 1 tucznik, 3 lochy oraz 1 knur), położonym w miejscowości Kolonia Sól, w gminie Biłgoraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr  28 w 2020 r. zostało stwierdzone 03.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń (7 prosiąt, 1 locha), położonym w miejscowości  Honiatyczki, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr  29 w 2020 r. zostało stwierdzone 03.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 450 świń (warchlaki), położonym w miejscowości  Żmudź, w gminie Żmudź, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr  30 w 2020 r. zostało stwierdzone 04.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń (12 prosiąt, 9 tuczników, 5 loch), położonym w miejscowości  Budziska, w gminie Trojanów, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim.

Ognisko ASF nr  31 w 2020 r. zostało stwierdzone 03.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świń (13 prosiąt, 3 warchlaki, 7 tuczników, 1 locha), położonym w miejscowości  Gołąb, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr  32 w 2020 r. zostało stwierdzone 04.08.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń (12 tuczników, 1 locha), położonym w miejscowości  Wólka Abramowska, w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 16 i 17 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 16 i 17  w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 16 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń (9 prosiąt, 8 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Trzęsiny, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Ognisko ASF nr 17 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń (tuczników), położonym w miejscowości Nietków, w gminie Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim, w województwie lubuskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o możliwości uzyskania odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku ASF przed ich przemieszczeniem ze stref objętych restrykcjami

Komunikaty 2020-03-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, zostały opracowane zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. Wytyczne opisujące sposób biologicznego zabezpieczenia fermy świń, składają się z dokumentu bazowego zawierającego wymagania w zakresie:

1. statusu zdrowotnego gospodarstwa i jego otoczenia w kontekście ASF,
2. infrastruktury gospodarstwa, w tym podziału fermy na tzw. strefę czystą i brudną,
3. zarządzania na fermie zwierzętami, ludźmi, paszami, ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego itp.,
4. prowadzonej dokumentacji.

oraz  wzoru protokołu kontrolnego, stanowiącego  integralną część przedmiotowych wytycznych. Dokument ten wraz z protokołem zawiera istniejące wymagania w zakresie bioasekuracji wynikające z dotychczasowych przepisów oraz nowe dodatkowe zasady do dobrowolnego wdrożenia.

Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę wykonywanych badań laboratoryjnych próbek pobranych od świń przed przemieszczeniem poza obszary wymienione w części II i III decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE, wskazówki w dokumentach unijnych między innymi takimi jak „Principles and criteria for geographically defining ASF regionalisation” rewizja 3, a także działania w zakresie zwalczania tej choroby w Polsce, które wskazują, że najbardziej ryzykownym okresem w roku z punktu widzenia możliwości przenikania wirusa ASF do gospodarstw jest okres od początku czerwca do końca października, należy uznać, że spełnienie wymagań opisanych w nowo wypracowanym dokumencie powinno umożliwić przyznanie odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy.

Natomiast w okresie od listopada do końca maja odstępstwo od wykonywania badań laboratoryjnych przy przemieszczeniu świń z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia, może być przyznawane na podstawie spełniania  obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dokumenty  opisujące powyższe zasady bioasekuracji ferm trzody chlewnej znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce ASF – informacje dla hodowców i przedsiębiorców – materiały pomocnicze dla hodowców świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 15 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-28

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 15 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 15 w 2020 r. zostało stwierdzone 27.07.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 708 świń (117 prosiąt, 151 warchlaków,  405 tuczników, 34 lochy, 1 knur), położonym w miejscowości Marchewki, w gminie Prostki, w powiecie ełckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 13 i 14 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-27

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 13 i 14 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 13 w 2020 r. zostało stwierdzone 24.07.2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie (tuczniki), położonym w miejscowości Rzeczyce, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim.

Ognisko ASF nr 14 w 2020 r. zostało stwierdzone 26.07.2020 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 69 świń (35 prosiąt, 21 tuczników, 12 loch  i 1 knur), położonym w miejscowości Teodorówka Kolonia, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE) oraz na obszarze zagrożonym, ustanowionym w związku z wcześniejszymi ogniskami w powiecie biłgorajskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-07-27

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 16 lipca – 24 lipca 2020 r. Dodatkowo uzupełnione zostały informacje dotyczące przypadków ASF stwierdzonych we wcześniejszym okresie.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 9 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 9 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 9 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (11 prosiąt, 36 tuczników, 4 lochy), położonym w miejscowości Sarnowo, w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-9-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-ASF-u-swin-w-2020-r/idn:1368

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 10, 11, 12 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 10 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 10 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury), położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 11 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 11 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur), położonym w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 12 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 23 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 12 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników), położonym w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ognisk choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-10-11-12-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-ASF-u-swin-w-2020-r/idn:1370


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 8 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 8 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 22 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 8 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1897 świń (444 prosiąt, 507 warchlaków, 737 tuczników, 202 lochy oraz 7 knurów), położonym w miejscowości Gorajec-Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-dotyczacy-8-ogniska-afrykanskiego-pomoru-swin-ASF-u-swin-w-2020-r/idn:1367


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 7 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-07-20

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 7 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF)
u świń, na podstawie wyników badań z 17 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 7 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika i 4 lochy), położonym w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-06-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 czerwca – 25 czerwca 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 5 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-06-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 5 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 22 czerwca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 5 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie (10 warchlaków, 11 tuczników i 2 lochy), położonym w miejscowości Dalków, w gminie Gaworzyce, w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (cześć II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-06-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 12 -18 czerwca 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-06-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 1-12 czerwca 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 4 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 15 kwietnia 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 4 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (8 prosiąt, 7 warchlaków, 2 tuczniki), położonym w miejscowości Ratowice, w gminie Lipno, powiat leszczyński, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest na obszarze ochronnym (cześć I załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Ognisko zostało zlikwidowane, a zwierzęta zabite i przekazane do utylizacji.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-06-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 27 maja – 04 czerwca 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2020-06-05

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 3 ogniska ASF w Polsce w 2020 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

3 ognisko w 2020 r. stwierdzono 4 czerwca 2020 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim, w odległości około 550 metrów od granicy z Białorusią. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Na terenie gospodarstwa prowadzono hodowlę świń ras rzadkich (rasa Mangalica), utrzymywanych w systemie otwartym.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-06-01

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 22 maja – 28 maja 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-05-22

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 15 maja – 21 maja 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-05-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 8 maja – 14 maja 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-05-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 31 kwietnia – 7 maja 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-05-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24 kwietnia – 30 kwietnia 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-04-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 kwietnia- 23 kwietnia 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-04-17

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 2 kwietnia – 16 kwietnia 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w 2020 r.

Komunikaty 2020-04-09

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków ASF u dzików nr 146-1780 w 2020 r. na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. PIWet-PIB w Puławach. Równocześnie informuję, że z dniem 9 marca 2020 r. został zmieniony wzór sprawozdawczości. W nowym formacie zostały ujęte przypadki nr 2020/1066-2020/1780, natomiast przypadki stwierdzone do 8 marca br. zostały skatalogowane według poprzedniego wzoru sprawozdawczości.

Komunikat ASF przypadki 146 – 400

Komunikat ASF przypadki 401-600

Komunikat ASF przypadki od 601 – 800

Komunikat ASF przypadki 801 – 1065-1


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w związku z doniesieniami medialnymi wskazującymi na niezrozumienie przepisów dotyczących przemieszczeń świń z obszarów objętych restrykcjami w związku z ASF

Komunikaty 2020-04-08

W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi wskazującymi na niezrozumienie przepisów dotyczących przemieszczeń świń pochodzących z obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF), Główny Lekarz Weterynarii informuje, że zasady regulujące te kwestie zostały określone w przepisach decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE. W polskim prawodawstwie wymogi wynikające z ww. decyzji zostały wprowadzone w rozporządzeniu  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Wskazane akty prawne określają zasady dotyczące przemieszczeń świń w obrębie obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF, jak również pomiędzy tymi obszarami a obszarem wolnym od choroby.

W świetle powyższego, przemieszczanie świń poza obszar objęty ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”) do miejsca przeznaczenia znajdującego się na obszarze ochronnym lub na pozostałej wolnej od choroby części kraju, możliwe jest po spełnieniu następujących warunków:

1) w okresie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem, żadna świnia pochodząca z gospodarstw położonych w obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze zagrożenia, lub z gospodarstw położonych na obszarach wymienionych w części II, III i IV załącznika do decyzji 2014/709/UE, nie została wprowadzona do gospodarstwa lub jednostek produkcyjnych tego gospodarstwa, z którego/których będą pochodzić przemieszczane świnie;

2) przemieszczane świnie przebywały w gospodarstwie, z którego są wysyłane, co najmniej przez 30 dni przed przemieszczeniem lub od dnia urodzenia;

3) w okresie 7 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku identyfikacji patogenu wywołującego afrykański pomór świń z wynikiem negatywnym lub alternatywnie gospodarstwo pochodzenia co najmniej 2 razy w roku było poddane kontroli, w odstępie co najmniej 4 miesięcy, przeprowadzonej przez urzędowego lekarza weterynarii wraz z weryfikacją spełniania określonych wymogów;

4) nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem, świnie zostały zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii;

5) świnie zostały zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii, na podstawie wyników ww. badania.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący 2 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-04-06

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 2 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 5 kwietnia 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Drugie  w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano około 10 tysięcy świń (prosięta i warchlaki) położonym w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, powiat poznański, woj. wielkopolskie. Gospodarstwo położone jest poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z ASF określonymi w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE (obszar wolny).

Gospodarstwo to zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska ASF w tym roku, stwierdzonego 20 marca br., zlokalizowanego w miejscowości Niedoradz, gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie. Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim, w woj. wielkopolskim (było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1 ognisko ASF w 2020 r.

W związku z tymi przemieszczeniami  zwierząt, gospodarstwo w powiecie poznańskim było objęte wzmożonym nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej, a od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, tj. wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF. Ponadto, gospodarstwo było objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt. Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań.

W związku z powyższym, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o możliwości uzyskania odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku ASF przed ich przemieszczeniem ze stref objętych restrykcjami

Komunikaty 2020-03-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że we współpracy z przedstawicielami związków branżowych Polpig oraz Polsus, zostały opracowane zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF, pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia. Wytyczne opisujące sposób biologicznego zabezpieczenia fermy świń, składają się z dokumentu bazowego zawierającego wymagania w zakresie:

1. statusu zdrowotnego gospodarstwa i jego otoczenia w kontekście ASF,
2. infrastruktury gospodarstwa, w tym podziału fermy na tzw. strefę czystą i brudną,
3. zarządzania na fermie zwierzętami, ludźmi, paszami, ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego itp.,
4. prowadzonej dokumentacji

oraz  wzoru protokołu kontrolnego, stanowiącego  integralną część przedmiotowych wytycznych. Dokument ten wraz z protokołem zawiera istniejące wymagania w zakresie bioasekuracji wynikające z dotychczasowych przepisów oraz nowe dodatkowe zasady do dobrowolnego wdrożenia.

Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę wykonywanych badań laboratoryjnych próbek pobranych od świń przed przemieszczeniem poza obszary wymienione w części II i III decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE, wskazówki w dokumentach unijnych między innymi takimi jak „Principles and criteria for geographically defining ASF regionalisation” rewizja 3, a także działania w zakresie zwalczania tej choroby w Polsce, które wskazują, że najbardziej ryzykownym okresem w roku z punktu widzenia możliwości przenikania wirusa ASF do gospodarstw jest okres od początku czerwca do końca października, należy uznać, że spełnienie wymagań opisanych w nowo wypracowanym dokumencie powinno umożliwić przyznanie odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy.

Natomiast w okresie od listopada do końca maja odstępstwo od wykonywania badań laboratoryjnych przy przemieszczeniu świń z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia, może być przyznawane na podstawie spełniania  obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dokumenty  opisujące powyższe zasady bioasekuracji ferm trzody chlewnej znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce ASF – informacje dla hodowców i przedsiębiorców – materiały pomocnicze dla hodowców świń.


Działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszaru zagrożenia (strefa niebieska)

Komunikaty 2020-03-25

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż nieustannie podejmowane są działania na rzecz zmniejszania zasięgu obszaru zagrożenia (strefa niebieska) w związku z regionalizacją dotyczącą występowania ognisk ASF. Na bieżąco składane są do Komisji Europejskiej wnioski o zniesienie obszarów wymienionych w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE i przeniesienie ich do części II ww. załącznika (obszar objęty ograniczeniami – strefa czerwona). Komisja Europejska ocenia składaną przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentację i jeśli uzna wyniki monitoringu oraz podjętych działań za dające gwarancję stabilizacji sytuacji epizootycznej w gospodarstwach utrzymujących świnie, przedstawia projekt zmiany załącznika do ww. decyzji, który w ramach posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz jest poddawany pod głosowanie przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.

W dniu 4 marca br. do Komisji Europejskiej złożony został wniosek o zmniejszenie zasięgu obszaru zagrożenia, który dotyczył 77 gmin lub części gmin w woj. podkarpackim, lubelskim, warmińsko – mazurskim, mazowieckim oraz podlaskim.

Aktualnie Komisja Europejska analizuje złożoną przez Głównego Lekarza Weterynarii dokumentację. W każdym przypadku Komisja Europejska bierze pod uwagę m. in. ogólną sytuację epizootyczną w całym kraju, tempo szerzenia się choroby na danym terenie, dane odnośnie jej występowania w poprzednich latach oraz podejmowane działania administracyjne i każdy wniosek jest indywidualnie rozpatrywany.


 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o 1 ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2020 r.

Komunikaty 2020-03-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 1 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń, na podstawie wyników badań z 20 marca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Pierwsze w 2020 r. ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 746 świń (6904 loch, 16037 prosiąt, 776 warchlaków i 29 knurów), położonym w miejscowości Niedoradz, w gminie Otyń, w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W gospodarstwie była prowadzona produkcja prosiąt i warchlaków, nie utrzymywano tuczników. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (tzw. „czerwona strefa”), wymienionym w części II załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE. W województwie lubuskim  obszar objęty ograniczeniami został ustanowiony w listopadzie 2019 r., po stwierdzeniu pierwszego przypadku choroby u dzików na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 16 listopada 2019 r. W powiecie nowosolskim od listopada 2019 r. do dnia dzisiejszego stwierdzono 146 przypadków ASF u dzików.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-02-05

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2020/1-2020/145 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 1 stycznia – 12 stycznia 2020 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2020-01-14

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/2259-2019/2477 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 10 grudnia – 31 grudnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików stwierdzonych w województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim – stan na dzień 20.12.2019

Komunikaty 2019-12-20

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 20 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 64 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono:

  • 57 przypadków w województwie lubuskim,
  • 2 przypadki w województwie dolnośląskim,
  • 5 przypadków w województwie wielkopolskim.

Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 102 sztuk padłych dzików.

Zestawienia dotyczące przypadków ASF u dzików stwierdzanych na obszarze całego kraju na bieżąco publikowane są pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-12-20

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/2056-2019/2258 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 25 listopada – 13 grudnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików stwierdzonych w województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim – stan na dzień 15.12.2019

Komunikaty 2019-12-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono:

  • 48 przypadków w województwie lubuskim,
  • 2 przypadki w województwie dolnośląskim,
  • 3 przypadki w województwie wielkopolskim.

Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Zestawienia dotyczące przypadków ASF u dzików stwierdzanych na obszarze całego kraju na bieżąco publikowane są pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-12-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 11 grudnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/2114 z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D2114&from=PL

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-12-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1953-2019/2055 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 11 listopada – 24 listopada 2019 r.

Dodatkowo informuję, że 2019/1970 przypadek ASF został potwierdzony w dniu 8 listopada 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików stwierdzonych (ASF) w województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim – aktualna sytuacja

Komunikaty 2019-12-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż na podstawie wyników badań uzyskanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, w okresie od 14 listopada do 6 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie 26 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono:

  • 23 przypadki w województwie lubuskim,
  • 2 przypadki w województwie dolnośląskim,
  • 1 przypadek w województwie wielkopolskim.

Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 42 sztuk padłych dzików.

Zestawienia dotyczące przypadków ASF u dzików stwierdzanych na obszarze całego kraju na bieżąco publikowane są pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie wielkopolskim

Komunikaty 2019-12-05

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 4 grudnia 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.

Zwłoki dzika znaleziono w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5km od ogrodzenia na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu  uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?

Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE oraz stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie dolnośląskim

Komunikaty 2019-11-27

W dniu 26 listopada 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2019/1952 z dnia 25 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.

W związku z wystąpieniem kolejnych przypadków ASF u dzików na terenie województwa lubuskiego, powiększony został zasięg obszaru objętego ograniczeniami („strefa czerwona”) oraz obszaru ochronnego („strefa żółta”) w obrębie województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Ponadto, na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, Komisja Europejska zdecydowała o zniesieniu restrykcji na terenie niektórych gmin w obrębie powiatów: płockiego i płońskiego, w województwie mazowieckim, położonych w obszarze zagrożenia w związku z występowaniem ASF. Na mocy przyjętej decyzji, status obszarów objętych ograniczeniami zostanie przywrócony dla niżej wymienionych gmin:

– w powiecie płockim – Wyszogród i Mała Wieś,

– w powiecie płońskim – Naruszewo i Czerwińsk nad Wisłą.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1952&from=PL

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii informuje, iż w dniu 26 listopada 2019 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania w kierunku ASF, w próbce pobranej w dniu 22 listopada br. od dzika padłego na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim, w miejscowości Kotla, w gminie Kotla, w powiecie głogowskim.

W związku z tym podjęte zostały wszystkie czynności przewidziane prawem dla stwierdzenia takiego przypadku.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim

Komunikaty 2019-11-21

W dniu 20 listopada 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji (UE) nr 2019/1931 z dnia 19 listopada 2019 r., zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich.

Na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach, w dniu 20 listopada 2019 r. uzyskano dodatnie wyniki badań w próbach pobranych w dniu 19 listopada br. od 2 padłych dzików na obszarze objętym ograniczeniami, ustanowionym zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2019/1931 z dnia 19 listopada 2019 r.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie lubuskim

Komunikaty 2019-11-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 14 listopada 2019 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim.

Uzyskanie dodatnich wyników badania w województwie lubuskim świadczy o odosobnionym przypadku wystąpienia tej choroby u dzików, bez możliwości powiązania epidemiologicznego i geograficznego z dotychczas notowanymi przypadkami ASF na terytorium Polski. Odległość miejsca stwierdzenia ASF w woj. lubuskim od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.

Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy dzika, znalezionej w dniu 4 listopada 2019 r. w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Z informacji zawartych w dokumencie dochodzenia epizootycznego wynika, że dzik pochodził z wypadku komunikacyjnego. Miejsce znalezienia zwłok dzika zlokalizowane jest poza obszarami objętymi regionalizacją w związku z występowaniem ASF, wymienionymi w załączniku do decyzji wykonawczej  Komisji nr 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE.

W chwili obecnej prowadzone są na miejscu działania związane ze zwalczaniem ASF przez właściwe miejscowo organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK). W odbywającym się posiedzeniu sztabu kryzysowego WCZK uczestniczy Sekretarz Stanu – Pełnomocnik Rządu ds. działań związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Szymon Giżyński oraz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Pan Mirosław Welz.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu  uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie lubuskim

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 17 listopada 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim.

Dodatni wynik dotyczy zwłok padłego dzika znalezionych w obrębie strefy skażonej wyznaczonej rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego.

Obszar skażony o obwodzie długości ok. 36 km jest od 15 listopada 2019 r. całkowicie grodzony. Działania związane z grodzeniem wspomnianego obszaru dziś się zakończą.

Trwają intensywne przeszukiwania obszaru skażonego oraz obszarów z nim sąsiadujących aby dokonać analizy sytuacji epizootycznej oraz zaplanować lokalizację budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu  uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim

Komunikaty 2019-11-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 19 listopada 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) u osiemnastu dzików w województwie lubuskim.

Próbki znaleziono w dziewięciu lokalizacjach, w trakcie przeszukiwań zarządzonych w obszarze skażonym oraz wyznaczonej, na podstawie analizy ryzyka, strefie buforowej.

Od dnia 14 listopada 2019 r. potwierdzono na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego afrykański pomór świń u dwudziestu odnalezionych dzików na terenie obszaru oraz wyznaczonej strefy ochronnej.

Trwają dalsze intensywne przeszukiwania, od dnia dzisiejszego także przy udziale wojska. Planowana jest także lokalizacja budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia. Budowa pierwszego ogrodzenia została zakończona 18 listopada 2019 r.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu  uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.

 

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?

Każdy z nas (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.

Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki;

Ponadto osoby, które wyjeżdżają poza terytorium Unii Europejskiej (wyjazdy zagraniczne do państw trzecich nienależących do UE) muszą pamiętać, że nie wolno przywozić z państw nie będących członkami UE żadnej żywności pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem specjalnych produktów dietetycznych przeznaczonych na użytek własny lub małych dzieci.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-11-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1837-2019/1887 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 21 października – 27 października 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-10-25

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1779-2019/1836 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 14 października – 20 października 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-10-22

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1777-2019/1798 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 7 października – 13 października 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-10-14

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 48 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

48 ognisko w 2019 r. stwierdzono 11 października 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie, położonym w gminie Suraż, w powiecie białostockim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-10-14

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1747-2019/1776 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 30 września – 6 października 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-10-10

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 47 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

47 ognisko w 2019 r. stwierdzono 10 października 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 71 świń, położonym w gminie Turobin, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-10-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1722-2019/1746 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 23 września – 29 września 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-09-27

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1690-2019/1721 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 16 września – 22 września 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-09-25

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 46 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

46 ognisko w 2019 r. stwierdzono 24 września 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-09-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1649-2019/1689 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 2 września – 15 września 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-09-11

W dniu 10 września 2019 r. opublikowana została decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2019/1392 z dnia 9 września 2019 r. zmieniająca załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja nie zmienia zasięgu obszarów wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji, w porównaniu do decyzji 2019/1385 z dnia 3 września 2019 r.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1392&from=PL


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie konieczności zachowania ostrożności podczas zbierania runa leśnego w związku z ryzykiem zawleczenia ASF do gospodarstw

Aktualności 2019-09-06

W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje  o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska).

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie. W innym przypadku minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72h. Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-09-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 4 września 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1385 z dnia 3 września 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1385&from=PL


2019-09-04

W związku z wystąpieniem na granicy pomorskiego przypadku ASF nastąpiło rozszerzenie stref z ograniczeniami o część województwa pomorskiego:

obszar żółty: — powiat nowodworski, — gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim, — gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim, — powiat gdański, — Miasto Gdańsk, — powiat tczewski, — powiat kwidzyński;

obszar czerwony: gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim, — gmina Stare Pole w powiecie malborskim.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 45 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

45 ognisko w 2019 r. stwierdzono 29 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w gminie Jeziorany, w powiecie olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-08-29

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1508 – 2019/1582 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-26

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 44 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

44 ognisko w 2019 r. stwierdzono 23 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 193 świnie, w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 43 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

43 ognisko w 2019 r. stwierdzono 21 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 165 świń, w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim,  w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-08-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 23 sierpnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1373 z dnia 22 sierpnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów  wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1373&from=PL


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-08-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1445-2019/1507 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 29 lipca – 4 sierpnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-20

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 42 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

42 ognisko w 2019 r. stwierdzono 19 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-08-13

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 9 sierpnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1336 z dnia 9 sierpnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów  wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1336&qid=1565598584876&from=PL


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 40 i 41 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

40 ognisko w 2019 r. stwierdzono 16 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 209 świń, położonym w gminie Pasłęk, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

41 ognisko w 2019 r. stwierdzono 16 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń, położonym w gminie Pasłęk, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

                Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-12

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 38 i 39 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

38 ognisko w 2019 r. stwierdzono 9 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2004 świnie, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

39 ognisko w 2019 r. stwierdzono 11 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie, położonym w gminie Jabłonna Lacka, w powiecie sokołowskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 37 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

37 ognisko w 2019 r. stwierdzono 7 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1849 świń, położonym w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-07

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 36 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

36 ognisko w 2019 r. stwierdzono 7 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 731 świń, położonym w gminie Czerwińsk nad Wisłą, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-06

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 35 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

35 ognisko w 2019 r. stwierdzono 6 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie, położonym w gminie Sułów, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-06

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 34 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

34 ognisko w 2019 r. stwierdzono 5 sierpnia 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-08-02

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1417-2019/1444 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 22 lipca – 28 lipca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o publikacji decyzji zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE

Komunikaty 2019-07-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 22 lipca 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1270 z dnia 26 lipca 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów  wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji.

Decyzja dostępna jest na stronie internetowej UE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1270&qid=1564383407482&from=PL


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-07-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1393-2019/1416 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 15 lipca – 21 lipca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-08-01

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 33 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

33 ognisko w 2019 r. stwierdzono 29 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 100 świń, położonym w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 32 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

32 ognisko w 2019 r. stwierdzono 30 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń, położonym w gminie Sułów, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze ochronnym (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-30

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 31 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

31 ognisko w 2019 r. stwierdzono 29 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2428 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-29

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 30 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

30 ognisko w 2019 r. stwierdzono 26 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 180 świń, położonym w gminie Ciechanów, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-29

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 29 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

29 ognisko w 2019 r. stwierdzono 25 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 103 świnie, położonym w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-26

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 28 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

28 ognisko w 2019 r. stwierdzono 25 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9435 świń, położonym w gminie Srokowo, w powiecie kętrzyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-25

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 27 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

27 ognisko w 2019 r. stwierdzono 24 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 14 świń, położonym w gminie Głowaczów, w powiecie kozienickim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 24-26 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

24 ognisko w 2019 r. stwierdzono 22 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 203 świnie, położonym w gminie Giżycko, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

25 ognisko w 2019 r. stwierdzono 22 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń, położonym w gminie Jabłonna Lacka, w powiecie sokołowskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

26 ognisko w 2019 r. stwierdzono 23 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1324 świnie, położonym w gminie Ciechanów, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-22

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 22 i 23 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

22 ognisko w 2019 r. stwierdzono 18 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 129 świń, położonym w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

 23 ognisko w 2019 r. stwierdzono 19 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Kock, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

 W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-17

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 21 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 16 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 338 świń, położonym w gminie Niemce, w powiecie lubelskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 20 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 16 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3347 świń, położonym w gminie Cegłów, w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-16

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 19 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 15 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w gminie Wohyń, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-07-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1359-2019/1392 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 8 lipca – 14 lipca 2019 r.

Dodatkowo informuję, że w dniu 15 lipca 2019 r. stwierdzono przypadek ASF nr 2019/1383 na obszarze ochronnym, tj. w gminie Ciechanów, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 18 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 12 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń.

Komunikaty 2019-07-10

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 16 i 17 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku w dniu 9 lipca 2019 r., na podstawie wyników badań krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

16 ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń, położonym w gminie Cyców, w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

17 ognisko w 2019 r. stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-05

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

13 ognisko w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 4 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 41 świń, położonym w gminie Kruklanki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 12 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 3 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń, położonym w gminie Łaskarzew, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-07-02

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 11 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

11 ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 1 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Maciejowice, w powiecie garwolińskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-06-26

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1290 – 2019/1303 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 czerwca – 23 czerwca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-06-26

8 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 26 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń, położonym w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-06-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1266 – 2019/1289 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 10 czerwca – 16 czerwca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-06-19

7 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie, położonym w gminie Kruklanki, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-06-18

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 6 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

 6 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie, położonym w gminie Łopiennik Górny, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-06-13

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 5 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

5 ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń, położonym w gminie Bartoszyce, w powiecie bartoszyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-06-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1177-2019/1211 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 27 maja – 2 czerwca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-05-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1137-2019/1176 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 20 maja – 26 maja 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-05-28

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1064-2019/1136 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 13 maja – 19 maja 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-05-20

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1022-2019/1063 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 6 maja – 12 maja 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-06-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 4 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

 4 ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, tj. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

 W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-05-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 3 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

3 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń, położonym w gminie Orla, w powiecie bielskim, w województwie podlaskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

 

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-05-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o podjętych działaniach w 3 w 2019 r. ognisku ASF w Polsce.

W ognisku ASF u świń w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Orla, powiat bielski, w dniu 31 maja br. rozpoczęły się działania związane z eutanazją świń. Do godziny 14.00 zlikwidowano 1800 sztuk warchlaków, które na bieżąco i pod ścisłą kontrolą są przekazywane do zakładu utylizacyjnego.

Działania organów IW, Straży Pożarnej, Policji oraz innych zaangażowanych służb będą kontynuowane aż do całkowitego, bezpiecznego zakończenia zwalczania choroby w gospodarstwie.

Jednocześnie zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Podlaskiego Nr 1/2019 z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bielskiego i hajnowskiego (Dz. U. Województwa Podlaskiego poz. 3030).

Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia określone zostały obszary zapowietrzony i zagrożony oraz wprowadzone zostały nakazy i zakazy obowiązujące w obszarach, w tym czasowy zakaz przemieszczania świń z i do gospodarstw.

Obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, obejmuje miejscowości na terenie powiatu bielskiego – w gminie Orla: Kruche, Moskiewce, Wólka Wygonowska, Gregorowce.

Obszar zagrożony o promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym, obejmuje miejscowości:

1. a) na terenie powiatu bielskiego:

– w gminie Orla: Reduty, Koszele, Orla, Malinniki, Malinniki Kolonia, Szernie, Paszkowszczyzna, Spiczki, Topczykały, Gredele, Gredele-Kolonia, Koszki, Oleksze, Dydule, Czechy Zabłotne, Pawlinowo,

– w gminie Bielsk Podlaski: Kozły, Mokre, Dubiażyn, Podbiele, Rajki,

– w gminie Boćki: Nurzec, Szeszyły, Mołoczki, Śnieżki, Pasieka, Krasna Wieś,

1. b) na terenie powiatu hajnowskiego:

– w gminie Kleszczele: Gruzka, Piotrowszczyzna, Dasze, Krośna, Żuki, Pogreby, Kleszczele, Suchowolce, Saki, Zaleszany, Toporki,

– w gminie Dubicze Cerkiewne: Jelonka, Rutka.

 

Komunikat Nr 3 Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ogniska ASF w gospodarstwie liczącym 1712 świń w gminie Giżycko, powiat Giżycki, województwo warmińsko – mazurskie.

Komunikaty 2019-05-21

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że do dnia dzisiejszego w wyniku działań Inspekcji weterynaryjnej zostały poddane eutanazji i zutylizowane wszystkie świnie znajdujące się w ognisku choroby oraz gospodarstwie kontaktowym.

Trwają działania mające na celu zniszczenie lub dezynfekcję odchodów, paszy, narzędzi lub sprzętu oraz pomieszczeń gospodarstwa.

Ponadto ustalono, że w obszarze zapowietrzonym (co najmniej 3 km od ogniska) zlokalizowane jest 1 gospodarstwo liczące 620 sztuk świń oraz 1 utrzymujące 6 sztuk trzody chlewnej.

W obszarze zagrożonym (co najmniej 7 km wokół obszaru zapowietrzonego) znajduje się 45 gospodarstw, w których w sumie utrzymywanych jest około 20 200 sztuk świń.

Gospodarstwa te są objęte ścisłym nadzorem IW oraz czasowym zakazem przemieszczania świń.


Komunikat dotyczący 2 ogniska ASF w 2019 r., w gminie Giżycko

Komunikaty 2019-05-19

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w wyniku prowadzonego dochodzenia epizootycznego w ognisku ASF w gminie Giżycko ustalono w tej samej miejscowości stado kontaktowe, liczące 135 świń.

W gospodarstwie kontaktowym wdrożone zostały prawne procedury dotyczące zwalczania ASF. Dodatkowo kontynuowane jest dochodzenie epizootyczne w celu ustalenia wszelkich powiązań ogniska choroby oraz przyczyny jego wystąpienia.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń

Komunikaty 2019-05-17

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 2 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

2 ognisko ASF w 2019 r., stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń, położonym w gminie Giżycko, w powiecie giżyckim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. Prowadzone jest intensywne dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie gospodarstw kontaktowych.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-05-10

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/938-2019/1021 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 22 kwietnia – 5 maja 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-04-29

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/904-2019/937 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 15 kwietnia – 21 kwietnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-04-23

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/824-2019/903 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 8 kwietnia – 14 kwietnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-04-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/755-2019/823 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 1 kwietnia – 7 kwietnia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-04-05

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/695-2019/754 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 25 marca – 31 marca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-03-29

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/649-2019/694 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 18 marca – 24 marca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-03-21

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/609-2019/648 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 11 marca – 17 marca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-03-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/517-2019/608 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 4 marca – 10 marca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-03-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/464-2019/516 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 25 lutego – 3 marca 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-03-01

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/399-2019/463 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 18 lutego – 24 lutego 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-02-22

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/350-2019/398 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 11 lutego – 17 lutego 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-02-15

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/306-2019/349 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 4 lutego – 10 lutego 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-02-08

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/233-2019/305 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 28 stycznia – 3 lutego 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-02-01

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/164-2019/232 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 21 stycznia – 27 stycznia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 1 ogniska ASF w Polsce w 2019 r.

1 ognisko ASF w 2019 r. stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 stycznia 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń, położonym w gminie Gołdap, w powiecie gołdapskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-01-24

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/115-2019/163 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 14 stycznia – 20 stycznia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o zmianie sposobu numeracji przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików od dnia 1 stycznia 2019 r.

Komunikaty 2019-01-18

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że od dnia 1 stycznia 2019 r. numeracja przypadków ASF u dzików w zamieszczanych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii komunikatach o występowaniu choroby na terytorium Polski będzie wykazywana w następującej postaci: rok/numer przypadku w danym roku.

W analogiczny sposób wykazywana będzie numeracja przypadków choroby u dzików na mapie zamieszczonej na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-01-18

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 2019/1-2019/114 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 1 stycznia – 13 stycznia 2019 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


W związku z licznymi informacjami medialnymi dotyczącymi kwestii polowań zbiorowych skoordynowanych (tzw. „wielkoobszarowych”) na dziki oraz licznymi pytaniami kierowanymi w tej sprawie, w załączeniu materiał informacyjny w sprawie.

1. Polowania zbiorowe zsynchronizowane na dziki różnią się od klasycznych polowań zbiorowych na zwierzęta tylko tym, że wykonuje się je równocześnie w obwodach łowieckich sąsiadujących ze sobą powiatów.

2. Polowania zsynchronizowane w ramach odstrzału sanitarnego dzików mają być wykonywane w pasie o szerokości kilku kilometrów, na zewnątrz od strefy cichych polowań, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się ASF.

3. Obszar planowanego odstrzału skoordynowanego przebiega przez część województw, tj. województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie. Obejmuje w sumie około 320 obwodów łowieckich (mapa), co stanowi około 6,8% obwodów łowieckich dzierżawionych przez PZŁ.

4. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w znacznej odległości od terenów zurbanizowanych.

5. Nie jest prawdą, że myśliwi mają nakaz strzelania do ciężarnych loch. Polowania będą prowadzone zgodnie z prawem łowieckim i zasadami etyki łowieckiej.

6. Nie jest prawdą, że odstrzał sanitarny wielkoobszarowy ma doprowadzić do odstrzału ponad 200 tys. dzików.

7. Pozyskanie dzików w granicach 190 tys. szt. zakłada się w całym sezonie łowieckim 2018/2019, czyli w okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 30 marca 2019 r.

8. Polowania skoordynowane mają być wykonywane w soboty i w niedziele, czyli
w czasie, w którym wykonywane są klasyczne polowania zbiorowe i mają za zadanie przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF na zachód Polski.

9. Zakończenie polowań zbiorowych, w tym skoordynowanych, nastąpi z końcem stycznia.

Strategia zwalczania ASF u dzików w Polsce opiera się m.in. na:

  • przestrzeganiu zasad bioasekuracji wśród hodowców i myśliwych – przy czym rolą bioasekuracji jest niedopuszczenie do przeniesienia wirusa ASF;
  • usuwaniu zwłok padłych dzików, zarówno na obszarach objętych restrykcjami w związku z występowaniem ASF jak i na pozostałych obszarach;
  • określaniu zasięgu występowania choroby u dzików poprzez monitoring obejmujący badanie próbek od każdego znalezionego padłego dzika w Polsce, każdego odstrzelonego dzika podejrzanego o zakażenie ASF na obszarze nieobjętym restrykcjami, każdego odstrzelonego dzika na obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF;
  • wykonywaniu polowań na dziki, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych (wyłącznie w okresie kiedy dozwolone są polowania zbiorowe);
  • wykonywaniu wyłącznie polowań indywidualnych na dziki w strefie cichych polowań (pas o szerokości mniej więcej 40 km, którego oś stanowi granica pomiędzy obszarem objętym ograniczeniami lub obszarem zagrożenia a obszarem ochronnym);
  • wykonywaniu odstrzału sanitarnego dzików, który zarządzany jest głównie
    w obszarach objętych restrykcjami w związku z ASF, wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych; przy czym odstrzał sanitarny nie zastąpi wykonania planu łowieckiego, a ma go jedynie uzupełnić.

Afrykański pomór świń (ASF) wystąpił u dzików w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 roku. Jest to śmiertelna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie ma możliwości leczenia ASF oraz nie opracowano dotychczas skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. ASF nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli zwierząt oraz dla branży mięsnej.

Liczba przypadków ASF u dzików odnotowanych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 r. wynosi 3407.

Tylko w roku 2018 potwierdzono 2443 przypadki ASF u dzików, z czego 326 stanowiły dziki odstrzelone, a pozostałe przypadki stanowią dziki padłe, w tym powypadkowe.

W tym roku potwierdzono już aż 60 przypadków ASF u dzików. Natomiast od 14 września ubiegłego roku nie odnotowano ognisk choroby w gospodarstwach produkujących świnie, co świadczy o skuteczności bioasekuracji i wysokim poziomie przestrzegania jej zasad przez rolników.

Dziki są głównym rezerwuarem ASF w środowisku, o czym świadczy występowanie przypadków ASF a tym samym utrzymywanie się zakażeń wirusem ASF w Polsce na terenach leśnych oraz w ich pobliżu w części województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Przypadki ASF u dzików występują również na terenach zurbanizowanych, np. w Warszawie potwierdzono dotychczas 225 przypadków ASF, od początku potwierdzenia pierwszego przypadku tj. od 30 listopada 2017 roku.

Za utrzymywanie się wirusa ASF w populacji dzików w środowisku nie odpowiada człowiek. Człowiek nie odpowiada za przenoszenie wirusa ASF pomiędzy poszczególnymi dzikami w obrębie jednej watahy.

Im mniejsza gęstość populacji dzików na danym terenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF u tych zwierząt. Stąd konieczność obniżenia populacji dzików na ścisłe określonym obszarze, w ramach intensywnych i skoordynowanych palowań, przeprowadzonych w krótkim czasie.

   Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-01-11

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 3318-3347 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 24 grudnia – 31 grudnia 2018 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj


Odstrzał dzików – dlaczego jest potrzebny?

Afrykański pomór świń (ASF) nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Jest to jednak śmiertelna choroba dla świń, która powoduje ogromne straty gospodarcze.

Pierwsze przypadki ASF u dzików wystąpiły w naszym kraju w lutym 2014 r. Dotychczas potwierdzono w Polsce 3376 takich przypadków.

ASF jest czynnikiem powodującym spustoszenie w rodzimych hodowlach świń oraz ograniczającym eksport mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych z Polski. Obecnie eksport mięsa wieprzowego oraz produktów z mięsa wieprzowego nie może być prowadzony np. do Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Białorusi, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, Tajlandii, Filipin, Ekwadoru, Uzbekistanu, a wg. informacji uzyskanych od przedsiębiorców również do Malezji. Zakaz eksportu, z wyjątkiem produktów wieprzowych podanych obróbce termicznej, dotyczy także Serbii.

Część państw jak np. Bośnia i Hercegowina, Kazachstan, Ukraina, Wietnam wyłącza z eksportu całe województwa, gdzie występuje ASF.

Ze względu na dotychczasowe straty oraz biorąc pod uwagę realne zagrożenie rozprzestrzenianiem się tej choroby u dzików poza obszary objęte restrykcjami, jak również uwzględniając realne zagrożenie wystąpienia kolejnych ognisk ASF w gospodarstwach uznano za konieczne podjęcie zdecydowanych działań w zakresie ograniczania liczebności dzików. Oznacza to zintensyfikowanie odstrzału dzików zarówno w ramach łowieckich planów gospodarczych, jak i w ramach odstrzału sanitarnego, poprzez organizowanie polowań zbiorowych skoordynowanych tzw. „wielkoobszarowych”.

Polowania zbiorowe skoordynowane nie różnią się od klasycznych polowań zbiorowych oprócz tego, że mają być zsynchronizowane na obszarach obejmujących obwody łowieckie w sąsiadujących ze sobą powiatach.

Prowadzenie odstrzału dzików w formie polowań skoordynowanych jest jednym z elementów zwalczania ASF u dzików, realizowanym obok innych działań obejmujących m.in. usuwanie zwłok padłych dzików, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez producentów świń i myśliwych, regulacja wielkości populacji dzików w ramach polowań indywidualnych.

Konieczność wprowadzenia intensywnych polowań zbiorowych na dziki, w okresie, w którym mogą być one wykonywane, podyktowana jest następującymi względami:

  • dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku,
  • obecnie na obszarze uznanym za teren występowania ASF u dzików, obejmującym 347 gmin, obowiązują restrykcje, które odnoszą się nie tylko do dzików i mięsa pozyskanego od dzików, ale również do świń i mięsa pochodzącego od świń. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ograniczenia eksportu mięsa wieprzowego z Polski do państw trzecich.

Według danych medialnych, w analogicznym okresie myśliwi w Niemczech, przeciwdziałając potencjalnemu ryzyku wystąpienia ASF w tym państwie, odstrzelili około 840 tys. dzików.

Teren przeprowadzenia odstrzału sanitarnego dzików w ramach polowań skoordynowanych, obejmuje niektóre obwody łowieckie zlokalizowane na zachód od strefy tzw. cichych polowań w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.

                                                           Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium Polski

Komunikaty 2019-01-04

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia 3268-3317 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 17 grudnia- 23 grudnia 2018 r.

Załącznik z tabelą przypadków ASF dostępny jest tutaj



 

Archiwum

Kalendarz wydarzeń

Pomoc zdalna

Blog dla Rolnika

Blog dla Rolnika

Nasz miesięcznik

Pomorskie Wieści Rolnicze

SIR

BIOPOMORZE

PROJEKTY

 

Projekt BIOBALT

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Gospodarka nawozami

Racjonalna gospodarka nawozami

Ograniczenie emisji CO2

Ograniczenie emisji CO2

Infobox projektowy 1

WFOSiGW wersja kolor

Infobox projektowy 2

Infobox projektowy 1

Infobox projektowy 3

Infobox projektowy 2